W trosce o zdrowie

Zwiększ szanse na wczesne wykrycie raka jajnika

Objawy raka jajnika są niespecyficzne i skąpo wyrażone. Większość chorych prezentuje objawy z przewodu pokarmowego jak, przelewania, wzdęcia, zaparcia, pobolewania podbrzusza. Są to dolegliwości dotykające każdego z nas, ale ich przedłużające utrzymywanie się powinno stanowić powód do wizyty lekarskiej i wykonania badania USG jamy brzusznej i miednicy. Najrozsądniejszym wyjściem jest okresowa kontrola ginekologiczna, coroczne badania USG macicy i jajników oraz weryfikacja wszystkich zmian przydatków (USG, markery). Zmiany podejrzane powinny być usunięte operacyjnie. U pacjentek obciążonych genetycznie racjonalnym rozwiązaniem jest profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów po zakończeniu rozrodu.

Pamiętaj o cytologii

Krwawienie miesiączkowe, infekcja pochwy i obecność nasienia w pochwie uniemożliwiają wykonanie prawidłowego rozmazu cytologicznego. Rozmaz cytologiczny powinien być pobrany z tarczy szyjki macicy po założeniu wziernika pochwowego, przed badaniem ginekologicznym, przy użyciu szczoteczki cytologicznej. Natychmiast po pobraniu rozmaz musi być naniesiony na szkiełko i utrwalony. Można wykonać również cytologię płynną. Cytologię należy wykonywać najrzadziej co 3 lata jeżeli nie występowały uprzednio nieprawidłowe wyniki oraz jeżeli pacjentka nie leczy się immunosupresyjne. W tych sytuacjach należy wykonać ją częściej.

Badaj regularnie piersi

Mammografia jest podstawowym badaniem przesiewowym dla raka piersi. Powinna być wykonywana co 2 lata u kobiet po 50 roku życia, co rok u kobiet z obciążonym wywiadem rodzinnym. Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych. Badanie ultrasonograficzne wykonuje się co roku u kobiet w wieku 20-50 lat. Zalecane jest wykonywanie USG w przerwach między kolejnymi mammografiami oraz u tych pacjentek, u których wymagane jest jako uzupełnienie badania mammograficznego. Samobadanie piersi powinno się wykonywać co miesiąc tuż po miesiączce.

VITA-MED

ul. Stanisławy Leszczyńskiej 14/16
93-347 Łódź

Telefon

Umawianie wizyt do wszystkich lekarzy we wtorki lub czwartki w
godzinach 15:00 - 19:30 pod numerem telefonu
42 640 18 28

Dni Przyjęć

Dr Małgorzata Wilczyńska
Pon: 17:00 - 19:30

Prof. Jacek R. Wilczyński
Wt i Czw: 16:00 - 20:00

Prof. Miłosz Wilczyński
Śr: 16:30 - 19:00