Leczenie nowotworów jajnika

W poradni VITA-MED świadczymy różne usługi medyczne. Przyjmujemy pacjentki chorujące na nowotwory jajnika i inne choroby żeńskiego układu rozrodczego. Przeprowadzamy też badania kontrolne, zajmujemy się diagnostyką (biopsje) oraz leczeniem.

Nowotwory jajnika

Dzieli się je na łagodne oraz złośliwe. Zalicza się do nich m.in. nowotwory jajnika z nabłonka powierzchniowego i podścieliska, ze sznurów płciowych i podścieliska (guzy hormonalnie czynne) oraz mieszane i przerzutowe.

W Polsce najczęściej występują nowotwory z nabłonka powierzchniowego i podścieliska. Każdego roku w naszym kraju notuje się 3000 nowych przypadków choroby. Zaleca się więc regularne konsultacje z lekarzem oraz okresowe badania, szczególnie jeśli pacjentka znajduje się w grupie ryzyka zachorowania.

Rak jajników – czynniki ryzyka

Do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika, zalicza się m.in. stymulację owulacji, brak ciąż, niepłodność i nikotynizm, a także endometriozę. Ryzyko zachorowania wzrasta w okresie około- oraz pomenopauzalnym i w przypadku genetycznych predyspozycji do tego typu chorób.

Nowotwór jajnika – objawy

Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania w pierwszym stadium, ze względu na to, że na początku nie daje objawów. Pierwsze objawy są z kolei mało precyzyjne i często bagatelizowane. Objawy nowotworu jajnika nasilają się w późnym stadium choroby. Wtedy pojawia się ból w podbrzuszu i krwawienie z pochwy, a także się zwiększenie obwodu brzucha, zmęczenie lub problemy z oddawaniem moczu.

Profilaktyka

Pacjentkom, które znajdują się w grupie ryzyka, zaleca się badania na obecność zmutowanych genów.

Wszystkim pacjentkom zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie czynników ryzyka i regularne kontrole ginekologiczne.

Nowotwór jajnika – leczenie

Leczenie dostosowuje się do konkretnego przypadku, jednak najczęściej stosuje się leczenie chirurgiczne w celu usunięcia jak największej masy tkanki nowotworowej i guza. Stosuje się je także razem z innymi metodami, jak chemioterapia uzupełniająca lub terapia celowana.

VITA-MED

ul. Stanisławy Leszczyńskiej 14/16
93-347 Łódź

Telefon

Umawianie wizyt do wszystkich lekarzy we wtorki lub czwartki w
godzinach 15:00 - 19:30 pod numerem telefonu
42 640 18 28

Dni Przyjęć

Dr Małgorzata Wilczyńska
Pon: 17:00 - 19:30

Prof. Jacek R. Wilczyński
Wt i Czw: 16:00 - 20:00

Prof. Miłosz Wilczyński
Śr: 16:30 - 19:00