Prowadzenie ciąży

Gdy pacjentka uzyska pozytywny wynik testu ciążowego (domowego lub laboratoryjnego), warto, aby pomyślała o tym, żeby zadbać o odpowiednią opiekę lekarską. Na prowadzenie ciąży – w tym także zagrożonej – można zdecydować się prywatnie. Ginekolog w klinice VITA-MED w Łodzi jest specjalistą, który już na pierwszej wizycie może przeprowadzić wywiad medyczny, aby ustalić m.in. przebyte przez pacjentkę choroby oraz dowiedzieć się, jakie leki przyjmuje. Na czym jeszcze polega świadczona przez niego usługa?

Kiedy warto pomyśleć o pierwszej wizycie w ciąży?

Zaleca się, aby odbyła się ona między 7. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Podczas tej wizyty ginekolog założy kartę oraz przeprowadzi wywiad położniczy i niezbędne badania położnicze, cytologiczne i ultrasonograficzne. W ten sposób będzie mógł potwierdzić, czy doszło do zapłodnienia oraz sprawdzić, jak na tym etapie rozwija się dziecko – czy ciąża nie jest zagrożona (np. po wcześniejszych poronieniach). Lekarz podejmujący się jej prowadzenia prywatnie w wywiadzie medycznym zapyta także o to, jak przebiegały m.in. poprzednie porody oraz wyda skierowanie na badanie krwi.

Co dalej obejmuje prowadzenie ciąży?

Kolejne wizyty odbywają się raz w miesiącu, a specjalista wykonuje testy zalecane w danym okresie, w tym. m.in. podstawowe badanie diagnostyczne USG. W ten sposób ocenia rozwój i stan dziecka. Podczas prowadzenia ciąży, nie tylko zagrożonej, ma obowiązek zadbania o zdrowie przyszłej mamy i przygotowanie jej do porodu. Ponadto zadaniem ginekologa jest także zarekomendowanie ciężarnej zrobienia testów prenatalnych, dzięki którym można określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych. W ten sposób możliwe jest także leczenie dziecka jeszcze na etapie życia płodowego. Uzyskane wyniki pozwalają też na przygotowanie przyszłych rodziców do wychowywania potomstwa z niepełnosprawnością.

W związku z tym, że podczas ok. 40 tygodni oczekiwania na narodziny noworodka mogą pojawić się różne problemy lub nastąpić przedwczesny poród, warto zadbać o odpowiednią opiekę medyczną w Łodzi. Przyszłe mamy mają możliwość zdecydowania się m.in. prywatnie na prowadzenie przez ginekologa ciąży, również zagrożonej, na każdym jej etapie.

VITA-MED

ul. Stanisławy Leszczyńskiej 14/16
93-347 Łódź

Telefon

Umawianie wizyt do wszystkich lekarzy we wtorki lub czwartki w
godzinach 15:00 - 19:30 pod numerem telefonu
42 640 18 28

Dni Przyjęć

Dr Małgorzata Wilczyńska
Pon: 17:00 - 19:30

Prof. Jacek R. Wilczyński
Wt i Czw: 16:00 - 20:00

Prof. Miłosz Wilczyński
Śr: 16:30 - 19:00