Leczenie nietrzymania moczu i zaburzeń statyki narządu rodnego

ąKlinika VITA-MED zajmuje się m.in. diagnostyką chorób ginekologicznych Zajmiemy się także leczeniem tychże chorób m.in. nietrzymania moczu, zaburzeń statyki narządu rodnego (potocznie znanym pod nazwą wypadnięcia macicy) i innych.

Zaburzenia statyki narządu rodnego – informacje

Schorzenie to jest niepoprawnym (zbyt niskim) ułożeniem macicy i/lub ścian pochwy. Przy tym schorzeniu narząd rodny stopniowo przesuwa się coraz niżej w dół, skutkując wypadnięciem macicy, przepukliną pęcherzowo-pochwową (wypadnięcie przedniej ściany pochwy) lub przepukliną odbytniczo-pochwową (wypadnięcie tylnej ściany pochwy).

Wśród przyczyn tego schorzenia znajdują się głównie czynniki środowiskowe, w tym długotrwała i ciężka praca fizyczna, częste dźwiganie zbyt ciężkich przedmiotów oraz długotrwała praca w pozycji siedzącej. Do czynników ryzyka należy też brak aktywności fizycznej. Niektóre pacjentki mogą mieć też genetyczne predyspozycje do wystąpienia tego schodzenia, np. defekty tkanki łącznej. Zaburzenia statyki narządu rodnego mogą być też efektem czynników medycznych, np. zaparć.

Objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia statyki narządu rodnego

Obniżenie macicy najczęściej objawia się:

  • bólem w podbrzuszu,
  • zaparciami,
  • nietrzymaniem moczu.

Chorobę diagnozuje się na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz USG. Leczenie zaburzenia statyki narządu rodnego, w łagodnych przypadkach, odbywa się za pomocą fizjoterapii, ćwiczeń mięśni dna miednicy lub aparatów korygujących. Bardziej zaawansowane przypadki leczy się operacyjnie.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest jednym z objawów problemów z obniżaniem macicy, ale może mieć też inne przyczyny. Ze względu na to, że nietrzymanie moczu może mieć różne podłoża, leczy się je różnymi metodami. Diagnoza przebiega na podstawie wywiadu z pacjentką i uroginekologicznego badania USG, które pomaga wykryć ewentualne nieprawidłowości w ułożeniu narządów rodnych oraz pęcherza.

Leczenie nietrzymania moczu jest zależne od tego, co jest przyczyną problemu. W niektórych przypadkach stosuje się fizjoterapię i terapię farmakologiczną. Często zaleca się też troskę o ogólną sprawność fizyczną oraz zdrowie, w tym rezygnację z alkoholu i nikotyny. Poważniejsze przypadki wymagają zabiegów.

VITA-MED

ul. Stanisławy Leszczyńskiej 14/16
93-347 Łódź

Telefon

Umawianie wizyt do wszystkich lekarzy we wtorki lub czwartki w
godzinach 15:00 - 19:30 pod numerem telefonu
42 640 18 28

Dni Przyjęć

Dr Małgorzata Wilczyńska
Pon: 17:00 - 19:30

Prof. Jacek R. Wilczyński
Wt i Czw: 16:00 - 20:00

Prof. Miłosz Wilczyński
Śr: 16:30 - 19:00